A csapdáimat szinte önköltségi áron kínálom, mivel nem a nyerészkedés a célom, hanem a segítség nyújtás a hasonló beállítottságú embereknek. Mivel mindent magam készítek, nem tudok és nem is akarok többszáz darabos megrendeléseknek megfelelni, (hiszen nem ebből élek) de lehetőségeimhez mérten mindenkinek pár napon belül igyekszem segíteni. Aki rendelkezik anyaggal, szerszámokkal, gépekkel, idővel és maga szeretné elkészíteni a csapdáját, abban is szívesen segítek. Ingyen!
Csapdázás.
Ez egy egyszerű működésű csapda. Fő elemei: Ketrec, taposó (amire az állat rálép és ezáltal a csapda bezár), oldótengely ( a taposóból kiálló tengely), tartótengely (a csapda hosszirányában futó pálca, ez tartja az ajtót nyitott állapotban), ajtó, biztosító ( ez gátolja meg az állatot a csapda kinyitásában)
Szagtalanítás
A leendő zsákmányunknak kiváló a szaglása. Szagtalanításra minden megfelel ami a mi, illetve a csapda szagát álcázni, elfedni képes. Régen egyszerűen a trágyadombba ásták egy pár napra a csapdát. Én patkánycsapdához langyos disznózsírt használok, a nyestfélékhez valamilyen édes befőtt levét, esetleg forró vízzel hígított mézet. Rókánál, borznál a nyúlháj esetleg a csalánlé vált be.
Elhelyezés
A csapdánk megfelelő elhelyezése talán a legfontosabb a sikerhez. Figyelembe kell venni a megfogni kívánt
állat közlekedő útját, de soha sem közvetlenül azon helyezzük el, kivéve ha ez egy olyan átjáró (pl. lyuk a kerítésen) amit az állat nem tud elkerülni. Fontos, hogy az oldószerkezetnek takarást nyújtsunk, így elkerülhetjük, hogy az esetleges érdeklődő kívülről zárja le a csapdánkat. Ezért én az oldó részt mindig valamilyen természetes takarás felé fordítom. Egy darab fólia takarással és némi törmelék álcával, kétszer hatékonyabbá tehetjük a csapdát, mivel az ilyen takarásokba egyébként is szívesen meghúzódik minden odú lakó állat. A legtöbb állat nem szívesen lép rácsra ezért a csapda alját szintén álcáznunk kell. Pl.: felszórjuk homokkal, avarral, földel, stb. Minnél körültekintőbben kell eljárni, a gyors siker érdekében.
Élesítés
Az ajtó felemelése után a tartótengely taposó felőli végét, pontosan az oldótengely fölé tolom. Miután a bejárat felőli végét az ajtó alá hajtottam, a másik végét beakasztom az oldótengely mögé. Ezzel a csapda fogásra kész!
Az oldás finomságát a tartótengely vagy az oldótengely előre hátra állításával lehet szabályozni. Mindig csalizás után élesítek.
Csalizás
Ha élő csalival csalizok általában valamilyen törpe díszgalambot, patkányt, hörcsögöt használok. Ezek jól bírják
a bezártságot és kellően nyugodtak. Természetesen a csaliállatunk megfelelő ellátásáról gondoskodnunk kell! Továbbá a csaliállat ketrecét helyben található anyagokkal úgy befedem, hogy csak a csapda bejárata felől lehessen látni.
Ha nem élő csalit használok, akkor patkányra mindig húst/ görényre, rókára, macskára, kutyára valamilyen tetemet,/ nyestre, borzra gyakran lépes mézet befőttet, tojást stb. alkalmazok.
Ha kétajtós csapdát kíván használni, elsősorban az elhelyezésen van a hangsúly. Természetesen lehet a taposóra csalit rakni, de sokkal fontosabb, hogy a csapda úgy legyen elhelyezve, hogy az egy alkalmas búvó, vagy közlekedő helynek látszódjon. Tehát a fő irányelv: szagtalanítás, álcázás, és az állatok közlekedési útjainak felderítése!
Minél járatlanabbak az elfogandó állat etológiájában és minél tapasztalanabbak a csapdás vadászatban, célszerű annál nagyobb méretű csapdát használni, természetesen a célszerűség határain belül. Alapelv, hogy a célállatot akkor tudjuk könnyen csapdába csalni, ha a szőrével nem kell a rácsozathoz érnie. A csapdát úgy kell feltüntetnünk mint veszélytelen tárgyat. Ezt a nagyobb mérettel, álcázással és megfelelő elhelyezéssel érhetjük el.
Fontos! Ha több állatot is szeretnénk ugyan azzal a csapdával fogni, a megfogott
állatot (patkány) soha ne pusztítsuk el a csapdában. Egyszerűen rázzuk vagy ugrasszuk egy zsákba azután belátásuk szerint járhatnak el vele.
A kihelyezett csapdával érdemes néhány próbaoldást végezni, ha ezt előtte nem tettük meg. Szállítás során ritkán előfordulhat, hogy a csapda zárási hajlandósága megváltozik, de ezeket a problémákat szakértelem nélkül is azonnal orvosolni lehet. A felderítésükhöz viszont szükséges a csapda használat előtti próbája.
Mindenkinek felhívom a figyelmét, hogy a saját bekerített ingatlanon kívül csak a vadgazdálkodásra jogosult engedélyével lehet csapdát elhelyezni! Továbbá minden élő vad állami tulajdon, ráadásul sok közülük védett is.
Minden élőlény megérdemli a méltó és méltányos bánásmódot!
Használhatóság:
A csapda csak egy eszköz, az ember az aki zsákmányt ejt! Én esküszöm az egyajtós csapdákra, az egyszerű kezelés és a hosszabb oldási táv miatt. Ez alól a patkány kivétel ahol a kétajtós csapdák valóban valamelyest hatékonyabbnak bizonyultak. Árvíz után nagyon megszaporodnak nálunk ezek a kártevők. Öt db kétajtós csapdával 6, míg ugyanennyi egyajtóssal 10 nap alatt sikerült patkánymentesíteni a portánkat. Ragadozóknál a legnagyobb segítség az élő csali amit célszerűen csak egyajtós csapdában lehet elhelyezni. Hatékony segítség még a beetetés, amikor is a csapdaajtót rögzítve, egy pár napig élelmet hagyunk a csapdában és csak amikor már bejár a vad, akkor élesítünk. Összességében elmondható, hogy nem csak az egyetlen engedélyezett, de a leghatékonyabb csapdatípusok az élve-fogó vagy ládacsapdák.